Problemy natury psychicznej zataczają dziś coraz szersze kręgi. Zmagają się z nimi osoby starsze, zmagają się dzieci. Wiek, status społeczny, płeć nie maja tutaj znaczenia. Samotność, brak akceptacji samego siebie, trudne sytuacje w domu bądź traumatyczne przeżycia sprawiają, że pojawiają się różnego rodzaju zaburzenia, w tym odżywiania.
Zaburzenia odżywiania
Anoreksja (jadłowstręt psychiczny), bulimia (żarłoczność psychiczna), zaburzenia odżywiania z napadami objadania się (BED), pica (syndrom łaknienia spaczonego), ARFID (Avoidant/Restrictive Food Intake Disorder) to tylko niektóre z problemów, z jakimi spotykają się specjaliści. Każde z tych zaburzeń jest groźne dla zdrowia (pojawiają się powikłania w postaci anemii, niewydolności organów, cukrzycy typu 2, odwodnienia organizmu itd.), a niekiedy dla życia.
Jakie sygnały powinny wzbudzić niepokój?
Osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania się bardzo dobrze potrafią się maskować – anorektycy noszą więcej ubrań lub ukrywają wychudzone ręce pod koszulkami z długimi rękawami, bulimicy prowokują wymioty wtedy, gdy nikogo nie ma w domu. Nie wszystko jednak da się ukryć – nadmierna koncentracja wokół kalorii, ciągłe przebywanie w łazience, zmiana w stylu ubierania się lub spożywanie ogromnych ilości jedzenia powinno być sygnałem dla domowników, że pojawił się problem i zaczyna osobę cierpiącą przerastać.
Leczenie
Pomoc osobie cierpiącej na zaburzenia odżywiania nie może ograniczać się do pomocy medycznej. Oprócz wyprowadzenia organizmu ze złej kondycji fizycznej, potrzebna jest odpowiednia terapia, która pomoże zdiagnozować problem i rozwiązać go. Wsparcia psychologicznego warto poszukać u psychodietetyka.
Pomoc psychodietetyka
Specjalista, który posiada wiedzę z zakresu odżywiania się, medycyny i psychologii, pomaga wszystkim osobom cierpiącym na zaburzenia w przyjmowaniu pokarmów w powrocie do zdrowia poprzez znalezienie problemu, zmianę nastawienia pacjenta, a następnie poprzez wprowadzenie trwałych zdrowych nawyków w sposobie odżywiania. Zmiany te mają wpływ na wszystkie dziedziny życia – na samopoczucie, na kontakty społeczne, na zdrowie, na wygląd. Z dostępem do specjalistów bywa różnie, a sytuacji nie poprawia fakt, że psychodietetyka to dość młoda dziedzina. Jeśli ktoś za dużo lub za mało je i potrzebuje kompleksowego leczenia, warto rozejrzeć się i znaleźć specjalistę w najbliższym otoczeniu.